Την Παρασκευή, 28 Ιουνίου 2020, το ετήσιο αθλητικό μας φεστιβάλ πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο του πάρκου της πόλης. Με εξαιρετικό καιρό, τα παιδιά τα έδωσαν όλα στο σπριντ, τη σκυταλοδρομία και το άλμα εις μήκος. Πολυάριθμοι βοηθοί υποστήριξαν τους δασκάλους στους διάφορους σταθμούς. Πολλές ευχαριστίες γι' αυτό! Υπήρξε επίσης μια μεγάλη ...
Παρά τη βροχή, τα παιδιά μας που κολυμπούσαν έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό στους φετινούς σχολικούς αγώνες κολύμβησης του Gronau. Οι προσπάθειές τους ανταμείφθηκαν και τερματίσαμε στη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης. Μπορείτε να δείτε τις φωτογραφίες από την τελετή απονομής στη γκαλερί. Τα κορίτσια κατέλαβαν τη δεύτερη θέση στην κολύμβηση με σκυταλοδρομία. Κερδίσαμε επίσης μερικά μετάλλια στην ατομική κατάταξη =)
Το Σάββατο, 15 Ιουνίου 2024, ήρθε επιτέλους η ώρα: μετά από πολλές πρόβες, η παράσταση του μιούζικαλ "Die Schattenkönigin" πραγματοποιήθηκε στην κατάμεστη αίθουσα του Werner-von-Siemens-Gymnasium. Ήταν πολύ εντυπωσιακό αυτό που τα παιδιά από το Viktoriaschule ανέβασαν μαζί στη σκηνή υπό τη διεύθυνση της Corinna Dahlhaus και του Dennis Bus. Τα όμορφα κοστούμια και τα υπέροχα σκηνικά υπογράμμισαν εντυπωσιακά το πολύχρωμο θέαμα.
Στο τέλος, υπήρξαν όρθια χειροκροτήματα και βροντερό χειροκρότημα για όλους τους συντελεστές. Η είσοδος ήταν ελεύθερη και αυτή τη φορά. Συγκεντρώθηκαν επιμελώς δωρεές ώστε να εξασφαλιστεί η χρηματοδότηση του μιούζικαλ και για την επόμενη χρονιά.
Πολλές ευχαριστίες στους αμέτρητους βοηθούς, χορηγούς και δωρητές!
Ήταν η Παρασκευή 26 Απριλίου 2024. Οι επετειακές εκδηλώσεις για τα 125 χρόνια από την ίδρυση της Σχολής μας Βικτωρίας θα μπορούσαν να πραγματοποιηθούν και ο νέος Ντίνος θα εγκαινιαζόταν.
Επιτέλους ήρθε η ώρα. Σήμερα, 4 Μαρτίου 2024, ξεκίνησαν οι εργασίες κατασκευής του νέου μας αναρριχητικού πλαισίου. Ελπίζουμε ότι η κατασκευή θα προχωρήσει γρήγορα, ώστε να μπορέσουμε σύντομα να παίξουμε στο Dino. Ακολουθούν μερικές εντυπώσεις από την κατασκευή.
Την Πέμπτη, ήταν επίσης "Helau - οι ανόητοι κυκλοφορούν ελεύθεροι" στο σχολείο μας. Γιορτάσαμε μαζί το καρναβάλι με πολύ καλή διάθεση, υπέροχες στολές και διασκεδαστικά παιχνίδια. Αφού όλα τα παιδιά γιόρτασαν στις τάξεις τους κατά τη διάρκεια των δύο πρώτων μαθημάτων, στη συνέχεια οργανώθηκε μια μεγάλη πολωνοποίηση σε όλο το σχολείο. Στη συνέχεια, επιλέχθηκαν οι καλύτερες στολές του σχολείου. Αυτή ήταν μια πολύ δύσκολη απόφαση, καθώς υπήρχαν τόσες πολλές υπέροχες στολές. Φέτος, ένας αστροναύτης και ένας κλόουν απέσπασαν τα περισσότερα χειροκροτήματα. Τέλος, χορέψαμε μαζί τη Μακαρένα στην αυλή του σχολείου. Δεν ήταν μόνο τα παιδιά που διασκέδασαν πολύ =)
Είμαστε πολύ χαρούμενοι για το νέο μας σχολικό τραγούδι. Ο Dennis Buss, ένας μουσικός και ράπερ από το Gronau, μας υποστήριξε και έγραψε ένα υπέροχο νέο τραγούδι για το Viktoriaschule.
Την Τετάρτη, 13.12.2023, είχαμε την επίσκεψη της θεατρικής ομάδας Πινδακαάς. Παρουσίασαν την παράσταση "Ο Καρυοθραύστης και ο Βασιλιάς των Ποντικών" στην αθλητική μας αίθουσα. Ένα διασκεδαστικό έργο με εξαιρετική μουσική συνοδεία. Μας άρεσε πολύ και μας έβαλε στο κλίμα των Χριστουγέννων.